Surematu armastus mulli vastu

Ehk jätkame sel nädalal Itaalia vahuveiniga. Valikut mida proovida jagub igasse maailmanurka. Selleks, et riiulist aga meelepärane välja valida on hää teada, mis silma hakanud pudelist leida võid.

Suurema enamuse Itaalia vahuveinist leiame Põhja-Itaaliast.
Suurkujuna on kõikidele tuttav Prosecco, mida iga endast veidigi veinisõbraks pidav mekutaja kindlasti ka proovinud on. Vein tuleb Veneto piirkonnast, valmistatakse Glera marjast ning Charmant meetodil. Ehk teine käärimine toimub roostevabast terasest tankides, mitte pudelis.
Parimad variandid kannavad pudelil Valdobbiadene kirjet. Täpsemalt Valdobbiadene Superiore di Cartizze või Prosecco Conegliano Valdobbiadene Superiore Rive kirja. Enamus veinist omab hulka jääksuhkurt ning on seega olemuselt puuviljasem kui eelneva nädala klassikaline Prantsuse vahuvein.

Küll aga on Itaalias valik muudki vahuveini, mida kindlasti proovida tasub.
Magusama sõbrad leiavad meelepärast märjukest Piedmont piirkonna Asti ja Moscato d’Asti pudelitest. Mõlemad valmivad samuti Charmant meetodil Muscat Blanc marjast. Viimane neist on kergema mulli ning väiksema alkoholisisaldusega. Ägedad kaaslased dessertide ja koogikeste juurde.
Julgematele mulli sõpradele soovitan Franciacorta veine Lombardia piirkonnast. Need klassikalisel meetodil valmistatud vahuveinid veedavad settel vähemalt 18 kuud. Aastakäigu variandid, näiteks Riserva koguni 67 kuud. Veinid on külluslikud, põnevad ja puuviljased. Enamuse segust moodustavad Pinot Noir, Meunier ja Chardonnay ning Pinot Blanc marjad.
Itaalial pakkuda veel Lambrusco, mille näol on tegu punase vahuveiniga. Kahjuks on meie turul liikumas hulk võrdlemisi madala kvaliteediga eksemplare. Kui aga satud pudelile millel kirjas Lambrusco Grasparossa, siis seda maitseelamust soovitan kindlasti katsetada. Klassikalise mulli kõrvale igati omamoodi kogemus.
Lisaks on veel maitsmist väärt ka Trento, kuid seda liigub väljaspool Itaaliat nii vähe, et kohalikult turult leidmine võib keeruliseks osutuda.

Aga kui Trento kusagilt leiad, anna märku. 
Võtaks isegi pudeli

You may also like

Back to Top